Slumpad post: Den där mysbamse
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Kalle Kunskap, Lekstugan: Den magiska lekparken

| 2010-10-04, 10:30

Vi har flera gånger försökt få Joel att sitta vid datorn och spela något spel. Testat lite här och var på webben, och fem myror-PC-spel. Tyvärr har han inte fått till att flytta musen och sen klicka så det har blivit att han sitter och tittar på.

I lördags var jag och Joel på Farsta och gjorde lite ärenden. På Åhléns sprang vi på Kalle Kunskap på rea och jag köpte två stycken. Den ena för 1,5-3 år.  Igår testade vi den. Alldeles suveränt. Det fiffiga är nämligen att det räcker oftast med att bara flytta musen – inget klickande! Joel var helnöjd och satt länge och drog nycklar, målade och lyssnade på sånger.

Idag ville han återigen spela och jag dividerade med mig själv hur bra det var före dagis, men pratade med Joel och sa att han fick spela om han lovade att inte bli arg/ledsen när vi skulle gå till dagis.

Det blir inget mer spel på morgonen på ett tag är allt jag säger.



4 kommentarer to “Kalle Kunskap, Lekstugan: Den magiska lekparken”

  1. Niklas says:

    De har helt klart selektivt minne de små liven 😛

  2. Sue says:

    Haha, eller hur. Fast det har man ju själv ibland 😳

  3. Camilla says:

    Visst är Kalle Kunskap-spelet bra? Vi har alla upp till Adams ålder. Och vad gäller Joel, det hade ju faktiskt kunnat funka 🙂

  4. Sue says:

    Ah, jag har sneglat på några till 🙂 Några andra bra tips i den här delen av “leksaker”?

Kommentera