Avfrostat frysen

Nu när det varit minusgrader ett tag så passade vi i helgen på att avfrosta frysen – det var ett tag sen sist…
Tänk att man har så mycket som man kan slänga, och att det är först när all is försvunnit som man inser hur mycket is det faktiskt var i frysen!
ja, du….vi har så mycket frost och is i vår så vi får knappt plats med maten…kanske något att ta tag i men det är ju så tråååååååååååååååååååkigt!
Fick ni ut och handla ny mat nu när frysen blivit fin och tom;)
Jag var redan och handlade mat när John påbörjade arbetet 😀
Ett tips när ni ska byta frys, är att köpa frys som är självavfrostande (vi här nere på de varmare breddgraderna får ju tänka på sånt). Hade vår förra i 8 år och behövde aldrig fixa med detta. Köpte ny nu i dec, får se hur den sköter sig…..
Gott Nytt År !!!!!!!!!!
Ah det ska vi definitivt komma ihåg. Tror den vi har är från 2004 så förhoppningsvis håller den ett tag till…