Polishelikopter
Sue | 2010-08-11, 22:35 Idag på eftermiddagen hörde vi helt plötsligt en helikopter som flög i närheten. Det händer ofta att vi ser dem flyga förbi men den här stannade i närheten och hoovrade (eller hur det stavas). Joel sov så det blev Simon som fick följa med ut och titta. Han tyckte det var mycket spännande och lyckades säga “kopter” (ungefär) massa gånger.
Den flög vända på vända och efter andra vändan så vaknade faktiskt Joel och kom ner och ville tittat han oxå. Jag sa att det var polisen som nog jagade tjuvar och det tyckte Joel var spännande.
Jag var dock lite avvaktande till att gå runt i området eftersom de verkade leta i närheten av oss och man vill ju inte råka träffa på någon som jagas av polis.
Senare fick vi höra att det var rånförsök vid konsum 500 meter från oss…