Slumpad post: Ibland måste man
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Utvecklingssamtalsdag

| 2017-03-16, 17:27

På barnens skola har vi sen något år en dedikerad dag för utvecklingssamtal. Idag hade båda barnen tid på eftermiddagen så jag jobbade hemifrån, John var på jobbet till lunch och barnen sov lite längre och satt sen glada och spelade.

Vi inledde med Simon där det är godkänt i alla ämnen (riktigt bra i några favoritämnen) men framför allt är det roligt att höra att han är uppskattad av många och att han är en bra kompis som säger till på trevligt sätt när något händer.

Sen gick vi till kulturhuset (fast hämtade några paket oxå) där vi återlämnade en bok och sen fikade. En kompis till Simon var där så jag och en av föräldrarna bytte nummer så de kan leka någon dag.

En timme efter att Simons samtal var slut, var det dags för Joels. Även där var det tummen upp och här var det Joel som stod för det mesta pratet själv.

Vi tog sen en sväng förbi glömda kläder och spanade in bibblan där de sen det här läsåret har en otroligt bra bibliotekarie!



Kommentera