Slumpad post: Hängig av vaccinet
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Lite vilande

| 2018-05-03, 21:15

Pokémon GO har varit lite vilande i vår familj. John la ner helt och barnen har varit sådär intresserade, mest jag som kört lite lätt, typ.

Trots att det dök upp lite nya saker som Field Research så gick det inte riktigt att locka tillbaka dem, men så fick jag lite blodad tand och ville fånga den legendariska som är här till 8 maj. Körde en raid själv, fick den inte. Fick med mig övriga (kanske att vi spelade åt Joel faktiskt) och John fick den på första försöket. Sen körde jag och Joel några gånger och jag körde då åt Simon – fick två stycken åt honom. Hmm… Så igår fick Joel den.

Idag var det en raid vid 19, Bergholmstorpet och det duggade. Det skulle bli mitt nionde försöka att fånga den. Jag bet ihop och fick överraskande nog sällskap av Simon! Vi fick den båda! Så nu är det lugnt för nästa kommer först på onsdag och är kvar en månad. Simon har vaknat till liv lite mer kring detta men Joel är väldigt skeptisk. Själv tycker jag att det är väldigt underhållande. Vi var förresten 13 stycken (varav 11 vuxna) som var på raiden – i duggregn som sagt. Roligt!



4 kommentarer to “Lite vilande”

  1. Sandra says:

    Min jobbarkompis har något armband som durar när de e någon i närheten o ja tror hon klickar o kan fånga den med det men de e jag inte helt hundra på

Kommentera