Slumpad post: Gissningar in för hösten
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Garden leave helt klart över

| 2023-11-20, 9:02

2023 blev ju ett väldigt oväntat år måste jag erkänna.

Jag var helledig från vanligt jobb från 24 februari och 3 månader framåt. Sen jobbade jag deltid över sommaren för att i mitten av augusti kliva på ett uppdrag till. Det första tog slut i mitten av september och jag hade några (typ 2) lugna veckor innan jag dök på ett nytt uppdrag och vips blev det fullt upp.

Simon var förkyld så jag passade på att jobba och helt plötsligt insåg jag att jag jobbade för mycket, igen. Det är ju så jäkla roligt och dessutom väldigt taggande att få skicka fakturor.

När jag tänkte efter så funkar det ju inte att jobba 40 timmar och utöver det läsa högskolekurs på 25%, plus situationen med Simon.

Så i november har jag taggat ner lite. Lite klurigt men jag tycker jag börjar hitta en balans.

Lustigt hur jag som inte tänkte att jag jobbade faktiskt klämde in mer än heltid. Konstigt hur hjärnan funkar!



Kommentera