Slumpad post: Datormusik
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Hoover, Colleen: Hopplös

| 2024-09-16, 21:03

Fick lite lust att läsa en bok av Colleen igen eftersom de jag läst är på tapeten igen tack vare en film.

Ytterligare ett svårt ämne. Den är otroligt svår att släppa för man anar hela tiden saker under ytan, som man ibland får tag på och anar och andra som man inte har en aning om förrän de avslöjas.

Sky och Dean (Holder) träffas av en slump även om det känns som att det var meningen när man sen får följa deras resa framåt.

Så många fina detaljer i hur relationen utvecklas, hur de är lyhörda för varandra av anledningar man förstår senare.

Kommer läsa fler böcker och det finns ett gäng redan men behöver pausa med någon annan. Det väcker en del tankar att läsa om svåra ämnen. Människor jag mött som varit utsatta dyker upp huvudet och jag slås lite av hur icke ovanligt det är. Kan inte människor bara vara snälla?

Första delen i en serie. Blir ju oerhört nyfiken på de andra – för det finns tre till!



Kommentera