Slumpad post: Dagens i-landsproblem
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Bakat lite

| 2025-01-11, 17:38

Sitter så mycket vid skärm på vardagar (och helger) eftersom mycket av sånt jag gillar att göra sker vid skärm. Iaf i väntan på att ha renovering eller större tomt, hobbyrum etc (nästa boende!). Så idag bestämde jag mig för att baka lite.

Kanske lite för att jag ville ha saker att äta, som jag inte är allergisk mot. Känns ju verkligen som att min kropp fått spunk och reagarer på fler och fler saker. I veckan skapade jag en spreadsheet för att lista vad jag kommit fram till att jag inte tål.

Nåja. Nu har jag testat att baka chokladsnittar med after eight. Sjukt goda men skitfula och ser inte alls ut som i boken (som alltid). Bakade även bullar. Andra plåten kom jag ihåg att pensla men glömde helt bort pärlsockret. Det insåg jag när jag tog ut dem. Håhå jaja.

Surade oxå lite för att jag missade damernas skidskyttet (tänkte på det före det började och hörde sen när det var slut) där Elvira åkte upp från 37 till 3 i jaktstart. Bästa loppet i karriären.

Som sagt, håhå jaja. Allt blev väldigt gott åtminstone och det är det viktigaste.



Kommentera