Just nu mars 2025

En hel vecka sen med den här pga sjukdom, byggkurs och livet. Gillar ändå att göra sammanställningen.
Just nu läser jag nog fortfarande för många böcker. Och just av den anledningen (plus influensa) så har jag inte läst ut så många av dem. I min storytel är det tionde delen om Ängsmark En oväntad romans som känns lovande. Jävla skitsystem i första bokcirkeln rullar på och vi har två omgångar kvar bara (så nu snack om nästa bok!). Den ger mycket tankar om hur vår (it-)värld ser ut tyvärr. The Art of Noticing står där och jag har inte tagit något nästa steg men ska göra de nu när jag är klar med mina två kurser. Tredje bokcirkeln innebär Sex substanser som förändrar ditt liv och där är vi inne på fjärde substansen nu, kortisol. Två böcker är kurslitteratur och i veckan som gick lämnade jag in sista uppgiften på båda men har inte läst det sista i böckerna vilket jag hoppas kunna göra till veckan för att sen blogga om dem och lägga dem till handlingarna; Nudging i praktiken och Outsmart your brain.
Just nu lyssnar jag fortsatt på I want a better catastrophe för min andra bokcirkel, men mest lyssnar jag på fågelsång! Lite har jag lyssnat på låtarna från melodifestivalen (vi tittar inte i år) och även soft pianomusik.
Just nu tittar vi inte på något. Eller kanske blir det lite skidskytte i eftermiddag! Vi lyckades dock få till en film i Vemdalen – The grey man. Som det visade sig att vi redan sett, och att den minsann var rätt våldsam (den som ville att vi skulle se den sa att den verkade rätt soft).
Just nu njuter jag av att vara nästan frisk efter typ tre sjuka veckor (kanske fler för jag fattade nog inte pga allergier etc).
Just nu längtar jag efter att vi ska få ordning och städat här hemma. Vi har påbörjat en långsam uppstyrning vilket känns bra.
Just nu tränar jag mina 10 minuter och trots influensan har jag kört något varje dag. Såklart anpassat och det har funkat finfint. Lite rörelse behöver man alltid!
Läs liknande hos: Kulturkollo (master), Enligt O, Västmanländskan, Bokdivisionen, Lottens bokblogg, Bokföring enligt Monika, Och dagarna går, (Fiktiviteter).