Det löser sig
Sue | 2025-05-15, 8:35 Den här veckan blev lite special då John skulle på konferens två dagar, plus en vanlig kontorsdag. Jag skulle köra lunch med Lotta och vara med på Ut- och insikterevent. Raffe är inte tränad på att vara hemma själv och jag kör just nu Simon till och från skolan på förmiddagen (han är bara där och typ vänder men iaf) så vi insåg att han skulle behöva följa med tre dagar, plus tisdagen då John skulle till tandläkaren under samma tid.
Funkar såklart men blir lite bökigare.
Men se, ibland löser livet saker åt en.
- Måndag hade Joel inställd lektion så han var ändå hemma och vi slapp ta med Raffe.
- På tisdagen hade jag möte 10.30 så Simon behövde vara där lite tidigare och då funkade det med att Joel var kvar hemma då han började senare.
- Onsdag och torsdag var Joel hemma sjuk så det funkade fint.
Däremot så kommer det bli förändringar framöver då John från 1 juni har tre kontorsdagar per vecka jämfört med en just nu. Dvs det kommer bli så här. Det är dock snart sommarlov och förhoppningsvis så kommer det funka med tunnelbana för Simon i höst.