Slumpad post: Kusiner, brandbil och fotboll
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Vaccinerad!

| 2021-06-12, 12:16

I torsdags var det äntligen min tur att få dos 1. Slakthusområdet så jag tog bilen dit och hoppades att det skulle vara lätt att hitta parkering. Aningens dåligt skyltat kring det så jag chansade på en plats på gatan (funkade). Tog mitt munskydd och gick och ställde mig i kö. Otroligt bra uppstyrt och knappt någon väntan alls, så vips hade jag tagit sprutan och fick sitta en kvart och vänta.

De påpekade att det är viktigt att man tar sprutan i sin hemort och hellre skjuter på det en vecka om man inte här hemma.

Fick lite ont i armen fredag men idag lördag känns det nästan ingenting.

Fick Comirnaty och har faktiskt valt att inte läsa på särskilt mycket före eller nu kring de olika vaccinerna utan litar här fullt på hela apparaten.



5 kommentarer to “Vaccinerad!”

  1. Sandra says:

    Heja heja! En mamma på mitt jobb sa att många får reaktion efter andra sprutan på pfizer…typ feber och lite frossa.

    • Sue says:

      Gäller att vara ledig då 🙂

      • Sandra says:

        Ja , jag får min andra under min sem 21/7 tror ja de va

        • Sue says:

          ah, du har datum redan? vi får sms när det är dags att boka… och
          får då slåss med alla andra om tider tror jag.

          • Sandra says:

            Ah okej..nä jag fick tid till andra sprutan när jag anmälde mig i ”receptionen” i tor inför första. Smidigt så är det bokat o klart

Kommentera