Underbara plysch!

Tänk att den kom tillbaka! Plyschen eller velour som vissa kallar det (ingen aning om det finns någon skillnad faktiskt…). Joels favoritbyxor är i plysch och har nu förmerats. De första fick vi av Anna, Peter och Tyra och härom dagen köpte jag fler i större storlekar.
Idag provade jag en overall som jag inte kunde låta bli att köpa i en velouraffär för någon vecka sen och Joel verkar trivas i den.
Har även köpt lite plyschtyg för att själv sy lite kläder till Joel – vi får väl se när (om?) jag får tummen ur att göra det.
O jag väntar med spänning på att även Joels föräldrar ska kläs in i detta myspysplagg. Varför inte en plyschkroppsstrumpa i grönt till Sue och en mörklila velourkostym till John? Se DET vore en syn de 😯
Haha, vad synd att jag inte köpte tyg så att det räcker till såna dräkter 🙄
Iofs är det inget som säger att vi inte redan anammat plyschen hemma… 😆
Ja det förstås 💡
Jag gillar byxorna i det materialet till Linus. De är verkligen sköna (tror jag) och praktiska o snygga.