Avsked
Sue | 2018-01-26, 19:10 Idag har jag tagit avsked. Redan på parkeringen till kyrkan kände jag hur det snörptes åt och ögonen tårades. Senast jag var där för tre år sen var vid mammas begravning. Insåg att jag faktiskt inte sett gravstenen mer än på bild. Så när det hela var över gick jag en sväng till graven och sa hej till mamma och pappa. Första gången på samma ställe sen 1981 typ. Konstigt.
Tårfyllda ögon stora delar av tiden i kyrkan. Det är tungt att tänka på att en person är borta för gott. Samtidigt skönt att vara där och få vara ledsen, hinna tänka lite tankar kring det hela. Avskedet vid kistan kändes fint.
Att sen få återse många bekanta var verkligen en bonus. Några gamla lärare, några som varit nära vänner periodvis. Känner mig så ödmjuk inför livet vid såna här tillfällen och jag kommer verkligen att se till att åka på begravningar till människor som stått mig nära under någon period. Tre timmar senare gick jag till tåget för att avnjuta lite egentid.
