HLR-utbildning

Vi har en hjärtstartare i området och när den installerades runt 2015 så hölls kurser i HLR. Nu var det dags för en uppgradering och jag fick med mig barnen.
I söndags träffades vi i vår träfflokal och vi var 12 personer på kursen som hölls av Röda Korset. Tre timmar höll den på och tiden gick faktiskt väldigt fort.
Intressant att se hur saker verkligen utvecklas och att fokus är på att få folk att göra något, och att det ska vara enkelt för det är det som gör skillnad på riktigt.
Lite saker som jag noterade.
- Fyra bokstäver som ska guida genom det viktiga
- L – Livsviktigt läge. Kolla upp platsen (mitt på väg, ström, farliga vätskor etc)
- A – Andning. Prata med personen, “skaka” lätt på personens axlar, kolla om personen andas. Två saker är viktigt här. Om personen är vid medvetande eller inte, och om hen andas eller inte.
- B – Blödning. Om blödning, se till att få tryck på blödningen. Dra inte ut föremål. Lyft inte eller inte högt läge.
- C – Cirkulationssvikt (heter det numera). Blek, kallsvettig, fryser, ytlig och snabb andning, törstig. Ge ALDRIG vatten/dricka (då svårt att söva) – såvida de inte har diabetes för då ska de ha sött.
- Stabilt sidoläge heter det numera.
- Sätta i halsen – tyst, blå, går iväg, panik i blicken. Bröstkorgen är som en låda med ballonger så vi ska komprimera för att få ut det. 1. Stöd från sidan, luta framåt, slå mellan skulderbladen (x5). 2. Stå bakom, luta framåt, knytnäve ovanför naveln (x5). 3. HLR.
- Larma hellre för många gånger än inte alls. Använd gärna appen (då ser de direkt var du är).
- Hjärtstartare – guidar dig så ta det bara lugnt.
- HLR är det läge man kommer till i flera olika scenarion – egentligen så fort personen inte kan andas själv. Larma först! Repetera. Se till att det sker på hårt underlag.
- Kompression x 30 – handflata + hand, mellan bröstvårtorna på bröstbenet, raka armar, luta över och tryck (ska vara 6 cm men svårt att trycka för hårt tydligen)
- Blås x2 men kolla gärna munnen först (tex snus). Inte för hårt.
- Repetera tills någon avlöser dig (vårdpersonal eller andra människor runt omkring)
- Stroke har oxå fyra bokstäver som ska guida och det räcker med att EN är uppfylld för att man ska larma.
- A – Ansikte – svårt att le (eller vissla)
- K – Kropp – be personen hålla ut armarna framför sig i 10 sekunder
- U – Uttal – be personen upprepa en enkel mening
- T – Tid – Livsviktigt så larma direkt.
- Ta ledning/initiativ och tala om för andra vad de kan göra för att bidra i en akut situation, många tappar förmågan att tänka.
- Om någon ramlat och ligger kvar (vi har inbyggt att vi direkt vill resa oss upp nämligen) så ska man tänka huvud till tå.
- Fråga först om du får känna på personen
- Se till att ha ögonkontakt hela tiden (du kommer se i blicken om något gör ont)
- Fråga om de känner något när du känner igenom kroppen
- Kolla dina händer efter blod när du känt på delar du inte ser
- Håll personen varm
- Glöm givetvis inte att larma!
Inser att vi hann väldigt mycket på 3 timmar!