Slumpad post: Växeln hallå?
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Rudberg, Denise: Vår sjätte attaché

| 2025-07-04, 17:10

Sjätte delen och den bara swishade förbi.

Uppskattar den här serien mycket tack vare inblicken man får i hur det var under andra världskriget. De visste inte när det skulle sluta (det är ju lätt att glömma bort för oss som ser tillbaka), och det var verkligen inte helt oproblematiskt med den svenska neutralismen. Allt från stora politiska skeenden till den lilla vardagen. Givetvis kryddat med en dos ovisshet och spänning. Maten får en del fokus och det känns viktigt eftersom det blir tydligt vilken utmaning det är när det är kris.

Underbart att få träffa Iris, Elisabeth och Signe igen. De lever vidare i sina extremt olika liv. Fint att få se skillnaderna. Längtar efter att få hänga med dem igen!

Den slutar mitt i känns det som och jag känner mig lite snuvad på fortsatt läsning. Hoppas Denise släpper en nästa maj oxå!



Kommentera