Stenevi, Märta: Andas. Överlev
Sue | 2025-08-31, 8:26
Har följt Märta sen hon blev språkrör och verkligen uppskattat det hon gjort. Hennes raka och tydliga kommunikation, hennes engagemang för saker som är viktigt på riktigt.
Boken är smärtsam att läsa.
Otroligt modigt att skriva boken. Att blotta sig själv på det sättet. Att blotta partiet hon älskar på det sättet.
Hon gör helt rätt. Vi måste våga prata om psykiskt mående, när det inte är på topp, när livet av olika anledningar skaver och sliter. Hitta sätt att ta oss ur det, tillsammans.
Företag och organisationer fastnar ibland i väldigt osunda mönster som kan vara svåra att ta sig ur. Tiden vi lever i är stressig, det är många saker att tänka på och ta hänsyn till. Där behöver vi verkligen sakta ner, prata på konstruktiva sätt, för att komma framåt.
Beundrar alla som orkar vara politiker! Ser fram emot att få följa vad Märta tar sig an nu. Är övertygad om att hon kommer göra skillnad på riktigt någonstans där de tar vara på hennes fantastiska styrkor och imponerande drivkraft.