Slumpad post: Milos sång
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Ahrnstedt, Simona: Charlies fiende

| 2025-11-12, 15:45

Äntligen fick jag läsa vidare om Charlie.

Älskar verkligen Simonas sätt att skriva. Det märks att hon lägger väldigt mycket tid på språk, handling och personporträtt.

Storyn är mycket skickligt upplagd. Som läsare guidas jag på ett klokt sätt utan att bli för mycket av något – förvirrad, frustrerad etc. Något jag kan uppleva i en del andra böcker. Det flyter helt enkelt på med ett väldigt bra driv. Både genom kärleken som genomsyrar boken på flera sätt, och genom den bakomliggande historien.

Fint att hon lyfter in sina tjeckiska rötter, det ger Charlie lite extra.

I slutet oroade jag mig hela tiden för att boken skulle ta slut. Det började nämligen komma fram otroligt intressanta saker. Den slutade givetvis med en otroligt viktig pusselbit (en nyckelperson).

Vill verkligen inte vänta ett år tills jag får läsa fortsättningen, men den som väntar på något gott!



En kommentar to “Ahrnstedt, Simona: Charlies fiende”

Kommentera