Slumpad post: Norrut
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Arga familjen

| 2011-01-09, 8:54

Under hösten har vi varit arga familjen rätt ofta. Förkylningarna avlöste varandra, höstmörkret kom och det ruggiga vädret gjorde att vi inte var ute så mycket.

Ljudnivån är allt annat än låg och det ligger leksaker överallt. Det leks vid matbordet och barnen ignorerar ibland att vi pratar med dem.

Alla dessa faktorer tär på tålamod och  det händer att både jag och John ryter till. Joel har dock börjat säga ifrån “Inte bli så arg på mig”, eller “Inte vara så arga” och helt plötsligt känns det som att man inte är så arg längre.

Nu under jullovet känns det som att vi har tagit oss ur det jobbigaste perioden. Säkert utvecklingssprång för båda barnen som jag tycker har blivit så stora helt plötsligt!



Kommentera