Slumpad post: Föräldramöten gånger tre
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Årets adventskalendrar 2023

| 2023-12-17, 10:13

Adventskalendrar förgyller lite lagom insåg vi förra året. Så planen var att inte köpa någon alls utan köra på paketkalendern. Så jag har köpt på mig lite snacks, godis och pyssel nu och då för att kunna fylla 2 x 24 paket. Inser att jag fortfarande inte är klar med stickningen från förra året, och trainalongen har jag HELT glömt bort.

  • När Vifells småbruk på instagram la ut sina pralinkalendrar tänkte jag först inte nappa. Men kunde till slut inte låta blir och har verkligen inte ångrat mig!
  • TV-kalendern glömde vi bort. Jag och John kollade på två avsnitt ett par dagar in men fastnade inte så mycket.
  • Väggkalendern har den här gången varit huvudfokus. Inte så att barnen längre skuttar ur sängen för att öppna men de öppnar varje dag iaf, och säger att de uppskattar den.
  • Tobleronekalender köpte jag billigt någonstans för att jag tänkte att jag har ju en med praliner… Det är ju gott men uppskattningen är sådär och jag får Simons.
  • Tony’s Chocolonely kalender köpte jag oxå billigt någonstans. Tänkte att de tänker ju klokt kring chokladen men jösses vilken bjässe till kalender och väldigt små chokladbitar. Gott förvisso men resursslöseri. Köper hellre en chokladkaka nästa år.

Insikten förra året står kvar. Tror vi kommer köra på paketkalendern nästa år igen. Pralinkalendern kommer jag helt klart att slå till på, och kanske någon pysselrelaterad då mitt ord för nästa år är kreativ 🙂

Tidigare år: 2022, 202120202019201820172016201420132012


Kommentera