English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Koll på läsning

| 2025-08-10, 19:26

Jag håller koll på vad jag har läst och hur många böcker. Senaste året när jag gått en del kurser, och haft mer än en bokcirkel samtidigt som jag läser annat så kom jag till slut till en punkt när jag inte hade koll. Hela tiden var jag lite stressad över om det var något jag missat att läsa. Så vill jag ju inte ha det. Läsningen ska vara lustfylld!

Funderade lite. Jag kom fram till att jag kunde testa att ha ett kalkylblad för det.

Sagt och gjort. Vad är det man vill veta då?

  • I vilken kontext läser jag boken
  • Vilka sidor ska jag läsa till nästa träff (start och slut)
  • När är nästa träff

Började så och insåg snabbt att det var mer jag ville veta så behövde mer information.

  • Vilken sida är jag på nu?
  • Hur många sidor är boken totalt?

När jag väl hade detta kunde jag räkna ut en hel del som jag ville se.

  • Antal dagar till nästa träff
  • Antal sidor kvar att läsa till nästa träff
  • Antal sidor jag i snitt behöver läsa per dag för att hinna till nästa träff
  • Sen lite lek med procent kvar av boken och annat som inte är så superintressant eller viktigt.

Valde att göra en flik med böckerna och basfakta om dem, sen en flik med tillfällena. På den senare hämtar jag data från bokfliken för att kunna räkna ut sakerna ovan.

Jag har även valt att lägga till en status så att jag kan filtrera bort de tillfällena som är genomförda (statusar; framtida, pågående, genomfört). Sen sorterar jag på datum.

När jag läst i en bok uppdaterar jag bara vilken sida jag är på nu och så ser jag totalt hur jag ligger till. Älskart!

Just nu har jag bara tre böcker igång men i våras när det var som flest tror jag att det var 5-6 stycken tror jag (tack vara studiecirkel med tre böcker). Lite därför jag skaffade sidan med böcker i mina bok- och studiecirklar, plus kurslitteratur. Snart klar med en bok, påbörjat en och ska påbörja ytterligare en och snart drar höstens kurser igång (nog värt ett eget inlägg tänker jag).



Kommentera