Slumpad post: Instagram igen
English Swedish
| Prenumerera! | Kontrollpanel | Log in 
 

Bjärbo, Lisa: Spelet

| 2026-01-14, 19:55

2023 var senast jag och Simon läste en bok och sen dess har jag försökt. Både att få honom att läsa själv och att föreslå att jag ska läsa för honom. Blankt nej.

Tills nu.

Jag läste första kapitlet lite mot hans vilja. Sen andra kapitlet dagen efter och sen frågade jag om han ville att jag skulle läsa mer och det ville han. Nu när vi läst ut denna har vi börjat på en annan bok.

Har sett många som fastnat för den här boken och jag vill stämma in i  hyllningskören. Vid ett tillfälle läste jag och insåg att Simon somnat. Då kunde jag inte låta blir att läsa framåt i chatten ett antal sidor bara för att få se vad som hände. Det är verkligen sjukt spännande och precis som i skräckfilmer där man bara vill skrika högt “NEEEJ, gå inte dit!”.

Älskar hur man får följa med i Elias tankar kring spel, skärm och livet i allmänhet. Dock helt omöjligt att förutse vad som ska hända i boken – vi läste som vanligt inte på baksidan.

Otroligt passande att ett av barnen är en hemmasittare – med luvtröja. Vi garvade faktiskt lite åt det tillsammans.

Nu längtar vi till andra boken (Skogen) som tydligen släpps i mars, och sen övriga delar senare i år.



Kommentera